Titulní strana

Titulní strana
- registrace - přihlášení - nepřihlášen -   stav objednávky   -
- - - -
- k pokladně -   košík: prázdný   -
- - - - - - -
Titulní strana
- - - - - -
 

Oddělení-
Spotřební materiál-
Datová média-
Doplňky k PC-
-

O nás-
Obchodní podmínky-
Ochrana os. údajů-
Kontaktujte nás-


-

CD média a jak s nimi (ne)zacházet


Vytváříte vlastní zálohy na CD? Neustále s CD manipulujete a chcete, aby vám na nich data co nejdéle vydržela? Zde najdete několik užitečných rad, jak prodloužit životnost vašich CD.

Skladování CD
Jakýkoli obal, ať již ve formě plastové krabičky či polypropylenového sáčku je účinnou ochranou média před poškozením mechanického charakteru i před světlem. Je mylné myslet si, že jsou CD média tak odolná, že s nimi můžeme zacházet jako s pivním táckem. Každé škrábnutí, každý pád na zem zvyšuje riziko, že laser vaší čtecí mechaniky některá data nepřečte. Proto, pokud chcete mít vaše data vždy čitelná, doporučujeme dát CD po vyjmutí z čtecí mechaniky rovnou do obalu - určitě se to vyplatí. Pokud je to možné, nevystavujte datová média přímému slunečnímu záření či vysokým teplotám (typickým příkladem je CD položené v létě na palubní desce auta). V takových podmínkách opět může dojít k poškození odrazové vrstvy a ke znehodnocení dat.

Popisování CD
Strana, na kterou můžete vaše CD nějak označit jistě není stranou, na kterou nemusíte dávat pozor. Pokud máte nějaké zbytečné CD, vyzkoušejte si její odolnost sami. Pokud se poničí jedna strana, poničí se i strana druhá, ta, ze které čte laser vaše data. Pokud tedy budete vaše CD popisovat, určitě nepoužívejte takové psací potřeby, jakými je například kuličkové pero či pentelka - jsou to výborné nástroje pro ZNIČENÍ vašich dat. "Fixka" je ideální nástroj pro popis CD. Každý popis si dobře rozmyslete, neboť každé gumování, škrabání či jiné odstraňování popisu je pro vaše data nebezpečné.

Manipulace s CD a čištění
Snažte se o to, aby vaše CD bylo čisté. Nikdy jej nepokládejte jinam než do čtecí mechaniky či obalu. Vždy jej při tom berte za okraj - každý nános mastnoty či špíny na ploše zvyšuje pravděpodobnost, že laser vaše data nepřečte. Navíc tím vnášíte nečistoty přímo do mechaniky, což může vést k její neschopnosti číst jakákoli data. V případě, že potřebujete vaše CD vyčistit, rozhodně jej neotírejte o kalhoty, svetr či jiný oděv - riziko poškrábání je zde velké. Ideálním prostředkem jsou čistící ubrousky. Médium vždy čistěte jemnými tahy od středu k okraji - krouživé pohyby způsobují škrábance po směru čtení, což je pro čtení dat mnohem více nebezpečné.

Tento článek nemá za úkol vyděsit ty, jenž s CD médii příliš zkušeností nemají. Jistě zde netvrdíme, že CD volně položené na stole již nepůjde přečíst. Data jsou ovšem cenná a opatrnosti není nikdy nazbyt, a proto je lepší, naučit se výše zmíněné zásady dodržovat - nic vás to nestojí a alespoň máte jistotu, že budou vaše data vždy dostupná.

Opravdovou cenu vašich dat poznáte ve chvíli, kdy je ztratíte.

 

Žhavá nabídka

-
UV sterilizátor
telefonů, šperků, roušek...


UV sterilizator 
navštivte také: pameti.cz | domacidilna.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
© 1998- ABC Systems