Titulní strana

Titulní strana
- registrace - přihlášení - nepřihlášen -   stav objednávky   -
- - - -
- k pokladně -   košík: prázdný   -
- - - - - - -
Titulní strana
- - - - - -
 

Oddělení-
Spotřební materiál-
Datová média-
Doplňky k PC-
-

O nás-
Obchodní podmínky-
Ochrana dat-
Kontaktujte nás-


-

Jak a čím vyčistit počítač?


Několik rad, tipů a triků pro čištění počítačových komponent, periferií a diskových médií. Pomůcky a přípravky pro čištění takových zařízení najdete v naší nabídce.

Už jste někdy viděli místnost, kde se nepráší? Já tedy ne. A právě prach a špína jsou úhlavními nepřáteli počítačových komponent a periferií. V mnoha případech může být právě prach příčinou nefunkčnosti zařízení a jeho odstranění tedy nejlevnější a nejjednodušší opravou.

Čištění disketových mechanik
V řadě případů, kdy vaše mechanika odmítá přečíst CD nebo 3,5'' disketu může být příčinou poruchy prach usazený na čtecí jednotce. V dnešní době, kdy jsou ceny tak nízko, že se vyplatí koupit novou mechaniku, než nechávat opravovat starou (platí zejména pro 3,5'' disketovou mechaniku), je lepší pokusit se vyčistit starou mechaniku od různých nečistot. V takovém případě se nikdy nepokoušejte zařízení rozdělávat. Na našem trhu existují produkty (říká se jim čistící média), které pouze vložíte do mechaniky a necháte čtecí zařízení automaticky vyčistit. Princip je jednoduchý - místo plochy datové obsahuje médium plochu čistící. Pokusem o přečtení takového média tedy docílíte toho, že se začne médium v mechanice otáčet a tím dochází k čistícímu procesu. Podrobný návod najdete na každém takovém produktu.

Čištění CD médií
V případě cédéček je vždy lepší prevence než samotné čištění, neboť špinavé CD není dobré pro žádnou mechaniku , a proto vám v první řadě doporučujeme starat se o vaše cédéčko tak, abyste předešli jeho zaprášení či ušpinění. Pokud je již ale pozdě a čištění je nezbytné, je dobré cédéčko opatrně utřít ubrouskem nebo hadříkem určeným pro čištění takových povrchů (najdete v naší nabídce). CD nikdy nečistěte krouživým pohybem, ale pohybem od středu ke kraji - i mikroškrábnutí po směru otáčení může způsobit ztrátu dat. Máte-li tedy důležitá data a nechcete o ně přijít, nikdy nečistěte CD o svetr nebo kalhoty, nemusí se to vyplatit.

Monitor
Pro čištění obrazovky monitoru doporučujeme speciální antistatické napuštěné utěrky. Na obrazovce monitoru většinou není usazen pouze prach, ale i mastné skvrny například od doteku prstů. Suchým papírovým kapesníkem tedy většinou docílíte pouze toho, že na monitoru "napácháte" ošklivé šmouhy. Pokud použijete speciální hadřík, budete mít monitor čistý dokonale a bez námahy. Antistatické utěrky navíc minimalizují sedání prachu na jimi ošetřenou plochu.

Vnitřek počítače
Pokud máte pocit, že je ve vašem počítači více prachu, jak komponent a rozhodnete se jej vyčistit, můžeme vám doporučit použití například stlačeného vzduchu, kterým můžete odstranit prach například z chladiče procesou aniž byste jej museli demontovat. Takovým včasným zásahem zabráníte možnému přehřání (a následnému zničení) procesoru. Stlačený vzduch vám navíc může pomoci odstranit prach i z těžko přístupných míst. Odstraněním prachu bez demontáže komponent předcházíte možným problémům při následné kompletaci.
Pokud se ovšem rozhodnete k jakékoli manipulaci uvnitř počítačové skříně, mějte na paměti, že každá taková operace by měla být prováděna s odpojeným síťovým kabelem a že každá neodborná manipulace může způsobit poškození vašeho stroje (například výboj statické elektřiny, sklouznutí šroubováku a pod.).


V příštím článku se dozvíte několik tipů a rad, jak čistit tiskárny či počítačové komponenty potřísněné například inkoustem z cartridge.

 

Žhavá nabídka

-
UV sterilizátor
telefonů, šperků, roušek...


UV sterilizator 
navštivte také: pameti.cz | domacidilna.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
© 1998- ABC Systems